Jeździectwo

persefona

Jeździectwo w Logisie czynnie uprawiają 3 osoby a pozostałe 2 od czasu do czasu. Łącznie posiadamy 6 koni różnych ras, choć przeważa rasa "Szlachetna półkrew" . Jeździmy rekraacyjnie , oraz sportowo w dyscyplinie skoków przez przeszkody na poziomie amatorskim. W roku 2008 nasz reprezentant Jacek Kuśnierczak zdobył tytuł Halowego Mistrza Polski w klasie BCC ( amatorów )

happy_korekta011_1_

Skoki przez przeszkody - jeździecka konkurencja sportowa. Pierwsze oficjalne zawody w skokach odbyły się w 1864 roku w Dublinie. Od 1900 roku (olimpiada w Paryżu) jest to dyscyplina olimpijska Konkurencja polega na tym, że na parkurze (ogrodzonym placu na świeżym powietrzu lub w hali) ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które koń wraz ze swym jeźdźcem musi pokonać w określonej kolejności i czasie, z jak najmniejszą liczbą zrzutek, przypadków nieposłuszeństwa, czyli wyłamań (ominięć przeszkody) i odmów (zatrzymań przed przeszkodą), i upadków. Za każdy błąd koń i jeździec otrzymują punkty karne. Jeśli kilku jeźdźców pokona parkur w regulaminowym czasie, bez żadnego błędu, zarządza się dogrywkę, podczas której przeszkód jest mniej, jednak są one trudniejsze. Zwycięzca dogrywki wygrywa konkurs. Istnieje wiele rodzajów przeszkód, a te najczęściej spotykane to stacjonata, oxer, mur, triplebarre oraz rów z wodą. W zależności od klasy i rodzaju konkursu na parkurze ustawionych jest od 8 do 15 przeszkód.

skan005a_1_

dni_u__ana_korekta011_1_

dni_u__ana_korekta01_1_

Od czasu do czasu bierzemy również czynny udział w zawodach Militarii organizowanych przez m.in. 15 Pułk Ułanów Poznańskich. Ponadto uczestniczymy w pokazach historycznych, oraz rekonstrukcjach bitew np. bitwa nad Bzurą.

Tak o ułanach pisał Janusz Podolski w przedwojennym czasopiśmie „Malowane Dzieci”
"Czytelniku! Jeśli zgodzisz się, ze mną, że na świecie istnieją tylko dwa zawody godne wyzwolonego i niepodległego mężczyzny, a mianowicie: zawód poety i kawalerzysty (a tym gorzej dla ciebie, jeżeli się z mym stwierdzeniem nie zgodzisz, bo dowodzi to, iż nie jesteś ani jednym, ani drugim, jesteś natomiast, choćbyś sobie liczył tylko dwadzieścia jesieni czy też pseudowiosen, starym i łysym tetrykiem z aspiracjami na starszego radcę podatkowego lub zgoła inkasenta bankowego, albo - co gorzej - jesteś tak zwaną matroną, która dla jakiegoś paskarza, przed lirycznym urokiem ułana lub nienasyconą zdobywczością poety, córeczek swych cnoty broni, na szczęście zwykle nadaremnie)”, otóż jeśli stać cię na to, by się ze mną zgodzić, to w konsekwencji zaprzeczyć nie możesz, że duch romantyzmu, zanim porwał za sobą uskrzydloną falangę poetów z początków XIX wieku, w szeregach kawalerii znalazł swoich pierwszych wyznawców, apostołów pędu nieokiełznanego, swej światoburczości tego ukochania czynów niezwykłych, fantastycznych, przechodzących imaginację zwykłych ludzi - ba - wyłamujących się bez mała ponad prawa natury."

argus_03argentinus_25_lat